Madárka csoport

“A madár nem ismer határokat. Ő a béke és a szabadság hírnöke, aki a lélek kertjében született, és a szívben szárnyra kap.” (Sri Chimnoy)

Csoportszobánkat 2020-ban vettük birtokba, amikor az épület emeleti szintje beépítésre került. A berendezésnél törekedtünk a természetes anyagok használatára, a biztonságos és harmonikus környezet kialakítására. A csoport ekkor a Madárka nevet kapta. Azt szeretnénk, ha az ide járó gyermekek az óvodai éveik alatt kibontanák szárnyaikat és vidám csiripelésük töltené be kis fészkünket.
Csoportunkban a derűs, barátságos, nyugodt légkör kialakítását tartjuk az egyik legfontosabb feladatunknak, mert mindez aktív tevékenységre serkenti a gyermekeket. A gyermek egészséges fejlődéséhez, fejlesztéséhez a napirend biztosítja a feltételeket a megfelelő időtartamú tevékenységformák megtervezésével. A rendszeresen visszatérő ismétlődések érzelmi biztonságot teremtenek a gyermekben. Kiemelt fontossággal bír csoportunkban a szeretetteljes, következetes nevelés.
Óvodai életünk során kiemelt szerepet játszanak az ünnepek, az ünnepre való készülődés, a várakozás időszaka. A gyermekek tapasztalati úton, játékba ágyazottan, érzékelés útján észrevétlenül sajátítják el az alapvető ismereteket.
Kiemelt fontosságot tulajdonítunk a fejlettség szerinti differenciált bánásmódnak. Azt valljuk, hogy minden gyermek egyedi, ezért önmagához képest figyeljük fejlődésének menetét. A gyermekek harmonikus fejlődése céljából szükség szerint külső szakember bevonását is támogatjuk.
Német nemzetiségi óvoda lévén az óvodai élet tevékenységeinek szerves része a német nyelv használata. Célunk, hogy a csoportunkba járó gyerekek legyenek nyitottak, fogékonyak a német nyelv és kultúra befogadására, a hagyományok ápolására. Fontos alapelvünk a beszéd és a szemléltetés együttes alkalmazása, hogy a nyelv elsajátítása öröm legyen a gyermekek számára.
A szűkebb és tágabb környezetünk ismeretén, megbecsülésén, rendben tartásán keresztül megfelelő érzelmi kötődés kialakításával az élet tiszteletére és a tárgyi környezet óvására nevelünk. Törekszünk az egymásra való odafigyelés fontosságának tudatosítására, valamint a tiszta környezet iránti igény megalapozására.
Célunk, hogy az iskolás kort elérve is megmaradjon tudásvágyuk, kialakuljon feladattudatuk. Arra törekszünk, hogy az óvodából kreatív, kitartó, érdeklődő gyermekek ballagjanak el az iskolába.
Tarsoly Zsanett

német nemzetiségi óvodapedagógus