Pillangó csoport

„A gyermek olyan, mint egy pillangó a szélben. Néhány magasabbra tud repülni, mint mások, de mindegyik a legjobb tudása szerint repül. Miért is hasonlítanád össze őket? Mindegyik más. Mindegyik különleges. Mindegyik gyönyörű.”

Az intézmény ötödik csoportjaként 2023. szeptemberében kezdtük kis pillangóink beszoktatását az óvodai életbe. Néhányan bölcsődéből érkeztek, de a gyerekek nagyrésze családi körben szocializálódott az óvodai élet megkezdése előtt. Gyermekeink nagyrésze harmadik életévének betöltését követően került a csoportba. Valamennyien nyitottsággal és nagy érdeklődéssel fordulnak környezetük felé. Könnyen és szívesen barátkoznak társaikkal, bár állandó és örökérvényű kapcsolatokról ebben az életkorban még nem beszélhetünk. Szívesen fogadják a felkínált tevékenységek különböző formáit, nagy örömmel vesznek részt a mozgással kísért verselésben, mondókázásban. Közkedvelt foglalatosság a csoportban a barkácsolás, mintázás. Kis csoportos foglalkoztatási formában rendszeresen gyurmázunk, festünk, ragasztunk, de többen egyre nagyobb sikerrel probálkoznak a „vonalon belüli” színezéssel is. Kicsi koruk ellenére már több alkalommal ismerkedhettek a gyerekek a cukrászkodás mesterségével. Az óvónénik irányításával már cipót, mézeskalácsot és csokis kekszet is sütöttek. Az évszakok váltakozása, az ünnepek és a nemzetiségi hagyományok ápolása mentén határozzuk meg célkitűzéseinket, melyeket törekszünk a gyerekek fejlődési és egyéni sajátosságaihoz igazítani. Fontos számunkra a gyermekek személyiségének megismerése és kibontakoztatásának támogatása. Az óvoda helyi programjának megfelelően mindennapjainkat áthatja a német nemzetiségi nevelés, így a napirendhez kapcsolódó tevékenységek során jellemző a német nyelv használata. Kiemelt szerepet kap életünkben a fenntartható fejlődés, a természet és az állatok tiszteletére és szeretetére nevelés.
Fenyvesi Andrea

német nemzetiségi óvodapedagógus; óvodaigazgató-helyettes;