Német nemzetiségi nevelésünk 

Rövid tájékoztatónk a német nemzetiségi kétnyelvű óvodai nevelésről
 
   Célunk a szeretetteljes, biztonságérzetet adó, érzelemgazdag nemzetiségi óvodai környezet megteremtése, ahol a gyermekközpontúság önállóságot, egészséges öntudatot és önmegvalósulási lehetőséget ad a gyermekeknek a nemzeti identitástudat megerősítésével.

     A kétnyelvű óvodai nevelés a nemzetiség nyelvének megismertetésén és elfogadtatásán túl a nemzetiség nyelvének aktív használatát is jelenti. A mindennapos tevékenységek természetes kísérője a német nyelvű kommunikáció. A napirendhez köthető tevékenységeknél (óvodába érkezéskor, étkezéseknél, a gondozási feladatok ellátásakor) mondatmodellek állandó ismétlésével segítjük a német nyelv elsajátítását. A beszélgetőkörök alkalmával lehetőség van az aktív és passzív német nyelvű szókincs bővítésére, elmélyítésére. A környezeti témáink feldolgozása magyar és német nyelven is megvalósul, játékba ágyazott tevékenységek keretében, változatos eszközökkel, mozgásos játékokkal segítve a motiváció fenntartását, és ezáltal támogatva a tanulási folyamatot.
Óvodás korban a közösen megélt ünnepek pozitív élményekhez juttatják a gyermekeket, és elősegítik a közösségi  érzés megtapasztalását. Egyaránt fontosnak tartjuk a magyar és a német hagyományokon alapuló ünnepek óvodai szinten történő megünneplését.  (Német nemzetiségi találkozó, terményünnep, Márton-nap, mikulásvárás, karácsony, farsang, húsvét, anyák napja.)
Aktívan veszünk részt a helyi közösség hagyományőrző, illetve hagyományteremtő céllal szervezett programjain.
Fontos célunk nemzetiségi identitás erősítése, ezért megismertetjük a gyermekekkel a nemzetiségi hagyományokat, gyermekdalokat, dalosjátékokat, mondókákat, táncokat, népviseletet, használati eszközöket, és a jellegzetes sváb ételeket. 

Márkó, 2023. szeptember 1.  

 
Petrikné Viszt Ildikó
óvodaigazgató